havuz temizliği için gerekli malzemeler

Resim

Havuz temizliği, temiz bir görüntü ve insanların sağlığı için hergün yapılması gereken bir iştir. Bu işte uygulanması temel temizlik maddeleri;
pH düşürücü.
Klor.
Yosun giderici.
Sıvı topaklayıcısı.
pH düşürücü, genelde yükselme eğilimi gösterir. Suyun pH değerini dengeler.
Klor, toz yada tablet halinde havuza kullanılır. Su içerisindeki klorun sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak direkt olarak toz veya tablet klorla etkileşim içerisinde bulunması tahrişe neden olabilir.
Yosun giderici, sıvı olarak havuza dökülür. Suda yosun oluşumunu engeller.
Sıvı toplayıcısı, havuz içerisindeki ufak pislikleri bir araya toplayarak kum filtresine takılmasını sağlar. Böylelikçe ufak pisliklerden temizlenen havuz daha berrak görünür.
Havuz temizliğinde yapılacak ilk işlem, suyun pH değerinin ölçülmesidir. İdeal pH değeri 7,2 – 7,8 arasındadır. Suyun pH değeri, bu değerlere göre ayarlanmalıdır. Sonra suya klor, yosun giderici ve sıvı topaklayıcsı sırası ile eklenmelidir. Havuz suyu her 3 günde bir değiştirilmesi gerektiği gibi havuza klor katıldıktan sonra en az 3 saat boyunca suya girilmemelidir. Havuzun temizliği sağlanmadığı ve suyun dezenfektesi yapılmadığı taktirde kulak hastalıkları, göz enfeksiyonu, deri hastalıkları, mantar, kolera ve tifo gibi hastalıkların bulaşması mümkündür.
Havuzların 6 aylık veya yıllk bakımlarında, temizlik maddeleri eksikse tamamlanmalı, havuzda otomatik temizleme sistemi varsa bakımı yapılmalı, havuz kenarlarındaki pislik ve izler temizlenmelidir. Ayrıca kış sezonunda havuz suyu boşaltılmamalıdır. Boşaltılması halinde ağaçların yaprakları veya diğer maddeler havuz dibindeki mermerde izlere sebep olmaktadır.
 

Bizi Takip Edin

X